خون شناسی

اشکال مختلف خون در آزمایش

نمونه­های لازم خون در آزمایش­های مختلف، به سه صورت اصلی هستند.

۱-خون تام۳

خونی است که در لوله­های حاوی ماده ضد انعقاد تهیه شده و با چند بار زیر و رو کردن آهسته، مخلوط می­شود. خون تام بیش­تر در بخش هماتولوژی برای شمارش سلول­های خونی، تعیین گروه خون و اندازه­گیری بعضی از فلزات و هورمون­ها به کار می­رود.

۲-سرم

بخشی از خون است که بعد از انعقاد، به صورت مایع از لخته جدا می­شود. در تهیه سرم، ماده ضد انعقاد مصرف نمی­شود. زمان تشکیل لخته و جدا شدن کامل سرم از سلول­های خونی،۳۰ تا ۶۰ دقیقه است که برحسب داشتن یا نداشتن ژل فعال­کننده، تغییر می­کند.کاربری سرم، بیش­تر در آزمایش­های شیمیایی و ایمونولوژیست. در مرحله تشکیل لخته، فیبرینوژن و بعضی از فاکتورهای انعقادی خون مصرف می­شوند. از این نظر سرم در آزمایش­های انعقادی و سنجش فیبرینوژن قابل استفاده نمی­باشد. لوله­های پلاستیکی موجب اختلال بعضی از آزمایش­ها و در مواردی که نتایج برخی از آزمایش­ها تحت تأثیر مواد پلاستیکی مختل می­شوند.

۳- پلاسما

بخشی ازخون است که با ماده ضد انعقاد مخلوط شده و به صورت تام باقی می­ماند. پلاسما مایع جدا شده از خون تام است که بعد از سانتریفوژ شدن به دست می­آید. پلاسما مایعی همراه با فیبرینوژن و سایر فاکتورهای انعقادی استدرنتیجه در بررسی­های انعقادیقابل استفاده است. پلاسما به دلیل سرعت آماده شدن، در بعضی از آزمایش­های فوریتی شیمیائی مورد استفاده قرار می­گیرد.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
بستن