دسته‌بندی نشده

با زبان ساده با ساختمان دندان ها آشنا شوید

یکی از گام های ضروری و مهم برای آشنا شدن با دندان و نگهداری آن، آشنایی با ساختمان دندان ها است.شما را با زبان ساده با ساختمان دندان ها آشنا کرده و اطلاعات شما را در این رابطه می افزاییم.  هر کسی بخواهد در مورد مسائل مربوط به دندانپزشکی اطلاعاتی کسب کند ناچار است که در مورد ساختمان دندان اطلاعاتی مختصر داشته باشد این شناخت در مراحل بعدی که میخواهیم مشکلات دندانی را برسی کنیم بسیار مفید خواهد بود . لذا اگر فعلا حوصله ندارید از خواندن صرفنظر کنید و در نوشته های بعدی که نیازمند اشاره به قسمت های مختلف دندان میباشد میتوانید مراجعه کنید .


با ساختمان دندان ها بیشتر آشنا شویم

همانطور که در شکل میبینید یک دندان سالم در ظاهر از دو قسمت عمده تشکیل شده تاج دندان و ریشه دندان .ولی در واقع از سه قسمت مجزا یعنی ۱- مینا   ۲- عاج  ۳ – پالپ یا عصب دندان تشکیل شده است . دندان یک سری بافتهای نگه دارنده دارد که شامل ۱- استخوان فک  ۲- لثه    ۳- الیاف نگهدارنده میباشد که هر کدام را مختصری شرح میدهم:

۱- مینای دندان …. سختترین عضو بدن از لحاظ استحکام میباشد و بعنوان یک پوشش کل تاج دندان را میپوشاند و در واقع چیزی که در دهان از یک دندان سالم مشاهده میکنیم همان مینای دندان است . ضخامت این لایه متغیر بوده و در بعضی جاها تا ۳ میلیمتر میرسد .

۲- عاج … حجم اصلی دندان را تشکیل میدهد و به عنوان یک بافت زنده بحساب می آید که توسط پوششی از مینا در قسمت تاجی و الیاف نگهدارنده در قسمت ریشه پوشیده شده است در وسط مینا پالپ دندان واقع است که شامل عروق و اعصاب دندان میباشد .

۳- پالپ….. در اصطلاح عامیانه عصب دندان نامیده میشود ولی در واقع عصب دندان قصمت جزئی از این بافت است. بافت همبندی همراه با عروق و اعصاب و بافت لنفاوی و اعصاب از ضمائم آن میباشد .پالپ دندان غیر از اعصاب حسی که دارد ضائده هائی به داخل عاج فرستاده که طراوت و رطوبت دندان را تامین میکند و دندان عصب کشی شده خشک و شکننده میشود.

قسمت های مختلف بافت های نگهدارنده شامل:

۱- استخوان فک ….. هر کدام از فک ها سوراخهائی دارد که دندانها در داخل آنها واقع است . کله پاچه که خوردید به دندانهای واقع در داخل فک گوسفند دقت کنید فک انسان هم خیلی شبیه آن میباشد

۲- لثه…. لثه دندان برای همه آشنا است و در رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت بسزائی دارد . لثه باید چسبندگی محکمی به دندان داشته باشد و اگر این چسبندگی به هر علتی کاهش پیدا کند باعث تجمع غذائی و انواع بیماریهای لثه ای میشود رنگ طبیعی لثه سالم صورتی رنگ میباشد و نمائی مثل پوست پرتغال باید داشته باشد.

۳– الیاف پریودنتال ….یا الیاف نکه دارنده باعث چسبیدن محکم دندان از قسمت ریشه به استخوان فک میشود . موقعی که لثه آسیب ببیند مواد غذائی و میکربها داخل این بافت شده ضمن تخریب آن باعث تحلیل استخوان اطراف ریشه شده و در نهایت باعث شل شدن دندان میشود .در موقع شل شدن دندان استخوان اطراف ریشه تحلیل میرود و پیوند ریشه با آن از بین میرود

عروق و اعصاب از طریق سوراخهائی که در انتهای ریشه دندان واقع هستند وارد پالپ دندان میشوند . این سوراخها در موقع عصب کشی نقش خیلی مهمی بازی میکنند که بموقع شرح داده خواهد شد.


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
بستن