دسته‌بندی نشده

تعریف علم ایمنی شناسی

تمامی جانوران باید درمقابل بیماری هایی که بوسیله ی میکروارگانیسم هایی مانند :باکتری ها ،ویروس ها ، قارچ ها وانگل ها ایجاد می گردند ازخود دفاع نمایند . برای حفظ و بقا و عمل  طبیعی  یک جاندار ، دفاع در برابر این ارگانیسم ها و نظایر آنها ضروری بوده و بنظر می رسد که عدم موفقیت در انجام این کار در عرض چند روز یا حداکثر چند هفته منجر به مرگ در اثر عفونت شدید می گردد . همچنین برای مقآبله با سرطان و انواع بد خیمی ها ، مانند بیماری های ویروسی لازم است که بدن در برابر سلول های غیر طبیعی مانند سلول های سرطانی شده و سلول های آلوده به ویروس از خود دفاع نماید .

ایمونولوژی علمی است که در بر گیرنده ی مکانیسم های دفاعی بدن بوده و روش های تحریک این سیستم های دفاعی را بمنظور کاهش خطر بیماری ها به ما معرفی می نماید . ایمونولوژی علمی تجربی است که به تفسیر پدیده های ایمونولوژیک بر پایه ی مشاهدات تجربی و نتایج حاصل از آن می پردازد .رشد و تکامل علم ایمونولوژی به صورت یک روش تجربی مرهون توانایی ما در فراهم آوردن شرایط کنترل شده برای بررسی اعمال سیستم ایمنی می باشد . اساسا ایمونولوژی در رابطه با شناخت این مفهوم است که چگونه بدن خود را از غیر خودی می شناسد و سایر تعاریف توضیح این اصل کلی است چنانکه لویس توماس دانشمند بزرگ در کتاب خود در مورد همزیستی و زندگی انگلی به شرح نیروهایی پرداخته است که اگر مکانیسم های پاسخ ایمنی که خودی را از غیرخودی تمیز می دهد نمی بود تمامی مواد زنده را به صورت توپ عظیمی از پروتوپلاسم  در می آورد . مبدا این مکانیسم های شناسایی به تاریخ تکاملی بر می گردد و در حقیقت بسیاری از آنها از شاخص هایی نشات گرفته اند که سلول ها را قادر می سازند یکدیگر را شناخته و همزیستی مناسبی را پایه گذاری کنند .برای مثال کلونی های اسفنج که قرابت ژنتیکی دارند ، اگر در کنار یکدیگر قرار داده شوند تمایل دارند در جهت همدیگر رشد کرده و به صورت یک کلونی بزرگ در هم می آمیزند . به هر حال کلونی هایی که قرابت ژنتیکی ندارند به گونه دیگری عمل کرده و سلول هایی را که به یکدیگر نزدیک می شوند ومنطقه دافعه بین کلونی ها را  باقی می گذارند .در سلسله های گیاهی نیز انواع مشابهی از شناسایی وجود دارد و مثلا در گونه های خود تلقیح دانه گرده که بر روی کلاله گلی که قرابت ژنتیکی دارد فرود می آید و لوله گرده را از طریق خامه جهت بارور نمودن به طرف تخمدان می فرستند ، اما دانه ی گرده ای که قرابت ژنتیکی ندارد جوانه نخواهد زد ویا اگر لوله گرده تشکیل شود درون خامه از بین خواهد رفت . در گونه های دیگر که گرده افشانی متقاطع یا دگر تلقیحی دارند عکس این پدیده روی داده و دانه های گرده خودی از بین می روند در حالی که دانه های غیر خودی جوانه زده و تخمک را بارور می سازند.

* ماهیت این مکانیسم های شناسایی شامل مولکول های سطحی است که قادرند به طور اختصاصی به ملکول های سطح سلول های دیگر اتصال یابند و این روش شناسائی ساده  در طول زمان به سیستم پیچیده ایمنی تکامل یافته که اساس آن نیز توانایی های مولکول های پروتئینی است که قادر است به طور اختصاصی ساختمان های خاص را بر مولکول های دیگر شناسایی کرده و با آن پیوند یابد. این چنین شناسایی مو لکولی اساس افتراق خودی با غیر خودی توسط پاسخ های ایمنی است.

در طی سال های گذشته درک ما از سیستم ایمنی بطور فراینده ای گسترش یافته است . پیشرفت در روش های کشت سلولی،نو ترکیبی DNA و بیو شیمی  پروتئین ها ، ایمنولوژی را از یک علم توصیفی به علمی تبدیل نموده که بر پایه آن می توان پدیده های گوناگون ایمنی را به صورت مرتبط با یکدیگر ارزیابی کرده و سپس براساس روندهای بیوشیمیایی و ساختاری به طور دقیق تفسیر نمود .

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
بستن