دسته‌بندی نشده

سلول های کشنده طبیعی (NK-Cell)

سومین نوع مهم لنفوسیت ها فاقد شاخص لنفوسیتی B,T بوده و آنها را سلول های NonB ,Nont-Lymphocyte یا سلول های خنثی[۱]  می نامیدند اکنون مشخص شده که بیشتر این سلول ها ، لنفوسیت های بزرگ با گرانولهای سیتوپلاسمی فراوان می باشند وبدون تحریک بارز آنتی ژنی می توانند بسیاری از سلول های آلوده به ویروس و تومور و سلول های سرطانی را تخریب نمایند .از اینرو بنام سلول های کشنده طبیعی [۲] نامیده می شوند و بخاطر وضعیت خاص مورفولوژیک آن بنام (LGL) [3] نیز نامیده می شوند . این سلول ها گرانولار بوده و فاقد توانایی فاگوسیتیک هستند و حدود ۱۵-۵ درصد از لنفوسیت های خون یا طحال را تشکیل را تشکیل می دهند . سلول های پیش ساز آنها ناشناخته بوده و به عنوان آنتی ژن های تمایزی دارای مارکری CD16,CD56 می باشند . البته عدم حضور مارکر CD3 در تعیین قطعی این سلول ها حائز اهمیت است .

گیرنده FC بر روی این سلول حضور داشته و به همین  علت این سلول ها می توانند در فعالیت سیتوتوکسی سیتی وابسته به آنتی بادی که بنام ADCC نامیده می شود شرکت نمایند[۴] . چرا که سلول های آلوده به ویروس یا سلوهای توموری می توانند آنتی ژن های ویروس یا تومورال خود را درسطح خود بروز داده و علیه آنها آنتی بادی تولید شود . حال با اتصال Ab به آنتی ژن ها و آزاد ماندن FC آنتی بادی و حضور FCR در سطح این سلول ها ، می توانند از طریق FCR به FC آنتی بادی متصل به سلول ویروسی یا توموری متصل شده و با ترشحات سمی یا القا پیام مرگ سلولی ، سلول آلوده را از بین ببرد .

* عملکرد دیگری برای شناسایی سلول های ویروسی و تومورال توسط NK-Cell شناخته شده است بدین ترتیب که عده ای معتقدند که فراورده های ژن های MHC-I انسانی (بخصوص HLA-C) پس از واکنش با گیرنده های NK سبب مهار فعالیت آن می گردد در صورتیکه سلولی به ویروس یا تومور مبتلا شده باشد عملاً از میزان بروز و تظاهر ملکول HLA-C در سطح خود کاهش داده و همین کاهش بیان مولکول HLA-C می تواند به عنوان نشانه ای از تغییر سلامت سلول ، سلول های NK را متوجه آن نماید . بنابراین سلول های NK با مشاهده کاهش بیان این مولکول متوجه وضعیت غیر طبیعی آن شده و علیه آن واکنش می کنند .

در سطح سلول NK برای IL-2 نیز گیرنده وجود داشته و این سلول می تواند در اثر تحریک با IL-2 بشدت فعال شده و تبدیل به سلوهای کشنده فعال بر اثر لنفوکین یا Cell  (LAK) [5]  گردد . لازم به ذکر است که تقریباًنیمی از سلوهای NK در انسان دارای مارکر CD2 (مانند لنفوسیت T) می باشند و در حضور گلبول های قرمز گوسفند می توانند (Rosset) تشکیل می دهند .

غیر از سلول های مذکور دستجات متعدد و متفاوت دیگری از سلول های سیستم ایمنی وجود دارند که بنابر حفظ سر فصل درسی از ذکر آنها خودداری گردیده است . مثلاً دسته جدیدی از لنفوسیت ها بنام سلول های (NK1-T) شناخته شده اند که هم دارای ویژگی سلول ها T و هم NK هستند . این سلول ها مانند سلول های T دارای TCR بوده و بر خلاف سایر سلول های T این رستپور می تواند با مولکول های شبه MHC (CD1) واکنش دهد . همچنین این سلول ها دارای مقادیر مختلفی CD16 و CD56 و سایر رستپورهای موجود در NK هستند و قادرند سلول های هدف را نابود نمایند . برخی از سلول های (NK1-T) و مقادیر زیادی سیتوکین مورد نیاز برای تولید آنتی بادی ، بروز التهاب و بسط و توسعه سلول های TC تولید می نمایند .

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
بستن