دسته‌بندی نشده

ورزش های مناسب برای درمان پای پرانتزی

یک متخصص اطفال گفت: به هم رسیدن زانو‌ها، پای ضربدری و پا پرانتزی بخشی از فرایند طبیعی راه افتادن در کودکان است.

علی محتشمی متخصص اطفال درباره تمرین های مناسب پا برای بهبود وضعیت پاهای پرانتزی و ضربدری در کودکان، اظهار کرد:  به هم رسیدنِ زانوها یا «پای ضربدری» و پا پرانتزی بخشی از فرایندِ طبیعی ِ راه افتادن کودکان است؛ در واقع، زمانی که کودک شروع به راه رفتن می کند، در ماه های ابتدایی پاهای او حالت پرانتزی دارند، پس از گذشت سه تا شش سال، پاها شکل ضربدری به خود می گیرد که این روند طبیعی است و با نیرومند شدنِ ماهیچه‌ها در شش سالگی خود به خود اصلاح می‌شود، اما اگر پس از هفت سالگی همچنان پاهای کودک در این حالت بماند نیاز به درمان اختصاصی است.
این متخصص اطفال ادامه داد: به جز در این موارد که گفته شد، برخی از بیماری‌ها (مانند نرمی استخوان) نیز حالت ضربدری به پا می‌دهند و نیاز به درمان و سیری جداگانه‌ دارند. از این رو با رفتن نزد پزشک می‌توان مطمئن شد این وضعیت طبیعی و گذرا و اصلاح‌شدنی است یا به دلیلِ بیماری رخ می‌دهد؛ پای ضربدری اغلب با کف پای صاف همراه است که آن را با کفش طبی اصلاح می‌کنند.

ورزش های مناسب برای درمان پای پرانتزی
محتشمی بیان کرد: ورزش‌های مخصوص برای اصلاح وضعیت پا از ۷ سالگی وجود دارد، هدف کلی این ورزش‌ها تقویت ماهیچه‌های ران و پیرامون زانو و کمک به اصلاح زاویه‌ی زانو است.
وی افزود: برای رفع پای پرانتزی در کودکان دو نرمش استفاده می شود؛ نخست کودک روی زمین دراز بکشد، یک زانو را خم کند، پای خم‌ نشده را به شکل کاملا کشیده چند سانتی‌متر از زمین بلند کند و چند ثانیه در این حالت نگاه دارد، روزی چند نوبت و هر نوبت چندین بار در هر دو سمت این کار را انجام دهد.
این متخصص اطفال یادآوری کرد: کاری دیگر که کودک باید انجام دهد، این است که کودک روی زمین دراز بکشد، حوله‌ لول‌شده ای زیر یک زانو قرار دهد، حالا پای همان سمت را به شکل کشیده از روی زمین بلند کند، پشت زانو را به حوله فشار می‌دهد و عضله‌ی اصلی ران (چهار سر) را منقبض کند، چند ثانیه در همین حالت بماند، روزی چند نوبت و هر نوبت چندین بار در هر دو سمت انجام دهد.


Source link

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
بستن